DF36A-50S-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF36A-50S-0.4V(51)
Description:
CONN RCPT 50POS 0.016 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 11531
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF36
Package Tape & Reel (TR)
Features Metal Cover, Solder Retention
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.016" (0.40mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF36
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -35°C ~ 85°C