DF37C-24DS-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37C-24DS-0.4V(51)
Description:
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF37
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Number of Positions 24
Mated Stacking Heights 0.98mm