DF37CJ-40DS-0.4V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37CJ-40DS-0.4V(53)
Description:
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF37
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.037" (0.95mm)
Base Product Number DF37C
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 1.23mm