DF37CJ-60DP-0.4V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37CJ-60DP-0.4V(53)
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Last Time Buy
Height Above Board 0.030" (0.75mm)
Base Product Number DF37C
Number of Positions 60
Mated Stacking Heights 1.23mm