DF37NB-16DS-0.4V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37NB-16DS-0.4V(51)
Description:
CONN RCPT 16POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 16986
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF37
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Base Product Number DF37N
Number of Positions 16
Mated Stacking Heights 0.98mm