DF37NB-24DS-0.4V(75)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF37NB-24DS-0.4V(75)
Description:
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF37
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.038" (0.97mm)
Base Product Number DF37N
Number of Positions 24
Mated Stacking Heights 0.98mm