DF3A-10P-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3A-10P-2DSA
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 494
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF3
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Press-Fit, Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF3A
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights 5mm
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)