DF3A-13P-2DS
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3A-13P-2DS
Description:
CONN HEADER R/A 13POS 2MM
Series DF3
Package Bulk
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)