DF3A-13P-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3A-13P-2DSA
Description:
CONN HEADER VERT 13POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF3
Package Bag
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights 5mm
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)