DF3DZ-11P-2V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3DZ-11P-2V(20)
Description:
CONN HEADER SMD 11POS 2MM
Series DF3
Package Tube
Features Solder Retention
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 11
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C