DF3DZ-13P-2H(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3DZ-13P-2H(50)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM
Series DF3
Package Tube
Features -
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C