DF3E-15P-2H(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3E-15P-2H(51)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 15POS 2MM
Series DF3
Package Tape & Reel (TR)
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF3E
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 15
Operating Temperature -55°C ~ 105°C