DF3E-15P-2V(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3E-15P-2V(50)
Description:
CONN HEADER SMD 15POS 2MM
Series DF3
Package Tube
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 15
Operating Temperature -55°C ~ 105°C