DF3EA-12P-2V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3EA-12P-2V(51)
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1157
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights 7.5mm, 7.7mm, 8.4mm