DF3EA-13P-2H(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3EA-13P-2H(51)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C