DF3EA-14P-2V(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3EA-14P-2V(21)
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights 7.5mm, 7.7mm, 8.4mm