DF3Z-12P-2H(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3Z-12P-2H(50)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF3
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.220" (5.60mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C