DF49-40S-0.4H(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF49-40S-0.4H(51)
Description:
CONN RCPT 40P 0.016 GOLD SMD R/A
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF49
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.016" (0.40mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.028" (0.70mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF49
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.45A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C