DF50-20DP-1V(62)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF50-20DP-1V(62)
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF50
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Blade
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Latch Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 100V
Contact Material Brass
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.278" (7.06mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF50
Insulation Material Polyester
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.35mm