DF50A-12P-1V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF50A-12P-1V(51)
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 1MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF50
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Blade
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 100V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.278" (7.06mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF50
Insulation Material Polyester
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.35mm