Home / Headers, Male Pins / DF51K-10DP-2DS(805)
DF51K-10DP-2DS(805)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-10DP-2DS(805)
Description:
CONN HDR 2MM DUAL GLD R/A 10POS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series SignalBee™ DF51K
Package Tray
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications General Purpose, Industrial, Medical
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC/DC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.248" (6.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF51K
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C