Home / Headers, Male Pins / DF51K-12DP-2DSA(800)
DF51K-12DP-2DSA(800)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-12DP-2DSA(800)
Description:
CONN HDR 2MM DUAL TIN PCB 12POS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 94
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series SignalBee™ DF51K
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications General Purpose, Industrial, Medical
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC/DC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF51K
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C