Home / Headers, Male Pins / DF51K-12DP-2DSA(805)
DF51K-12DP-2DSA(805)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-12DP-2DSA(805)
Description:
CONN HDR 2MM DUAL GLD PCB 12POS
Payment:
In Stock : 465
Series SignalBee™ DF51K
Package Bulk
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.331" (8.40mm)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C