DF51K-14DS-2C(800)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-14DS-2C(800)
Description:
CONN RCPT HSG 14POS 2.00MM
Payment:
In Stock : 2989
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series SignalBee™ DF51
Package Bulk
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type Locking Ramp
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DF51K
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions 14
Operating Temperature -55°C ~ 105°C