Home / Headers, Male Pins / DF51K-16DP-2DS(800)
DF51K-16DP-2DS(800)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-16DP-2DS(800)
Description:
CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 16POS
Payment:
In Stock : 18890
Series SignalBee™ DF51K
Package Tray
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.248" (6.30mm)
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 105°C