
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51K-2P-2DSA(805)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 2MM SNGL GLD PCB 2POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.4199
4.199
100
0.346465
34.6465
500
0.301283
150.6415
1000
0.248558
248.558
5000
0.218434
1092.17
10000
0.203366
2033.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | SignalBee™ DF51K |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC/DC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.331" (8.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF51K |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.94µin (0.100µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |