
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF51KB-6DP-2DS(800)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 6POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.5358
5.358
330
0.403
132.99
660
0.3838
253.308
990
0.316635
313.46865
4950
0.278255
1377.36225
10230
0.259065
2650.23495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | SignalBee™ DF51K |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC/DC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.248" (6.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF51K |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |