
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF52-14S-0.8H(21)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN SOCKET 14P 0.031 TIN SMD RA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.72865
7.2865
25
0.69882
17.4705
50
0.68419
34.2095
100
0.65436
65.436
250
0.59489
148.7225
500
0.535401
267.7005
1000
0.475912
475.912
2500
0.4313
1078.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | DF52 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Glow Wire Compliant, Solder Retention |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Non-Gendered |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Socket |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.031" (0.80mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 100V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.069" (1.75mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF52 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |