
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF56C-50S-0.3V(51)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 50POS 0.012 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.80405
18.0405
25
1.7271
43.1775
50
1.68872
84.436
100
1.61196
161.196
250
1.45844
364.61
500
1.3433
671.65
1000
1.1514
1151.4
2500
1.07464
2686.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | DF56 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Grounding Tab |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Non-Gendered |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.012" (0.30mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 30VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.057" (1.45mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF56 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Number of Positions | 50 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -35°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 2.00µin (0.051µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.90µin (0.099µm) |