
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF58-2P-1.2V(21)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER SMD 2POS 1.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.5206
5.206
25
0.46854
11.7135
50
0.41629
20.8145
100
0.399
39.9
250
0.364306
91.0765
500
0.34694
173.47
1000
0.286226
286.226
2500
0.260205
650.5125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | DF58 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Blade |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Swing Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.047" (1.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 100VDC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.095" (2.41mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF58 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |