
C&K
Product No:
DF62J12P215QA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.4005
7.4005
10
6.6538
66.538
25
6.34638
158.6595
50
6.07335
303.6675
100
5.83452
583.452
250
5.527404
1381.851
500
5.117973
2558.9865
1000
4.879134
4879.134
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | DF |
| Circuit | DPST |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF62J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC), 6A (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 27.31mm x 12.50mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |