
C&K
Product No:
DF62J12S2AHQA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.22
7.22
10
6.4904
64.904
25
6.19058
154.7645
50
5.9242
296.21
100
5.69126
569.126
250
5.391706
1347.9265
500
4.992307
2496.1535
1000
4.759338
4759.338
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | DF |
| Circuit | DPST |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In, Right Angle |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | O I |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF62J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 48 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC), 6A (DC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 26.14mm x 12.50mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |