
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF62WC-6S-2.2C
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN SKT HSG 6POS 2.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
1.11625
11.1625
25
1.06856
26.714
50
1.045
52.25
100
0.9975
99.75
250
0.9025
225.625
500
0.83125
415.625
1000
0.7125
712.5
2500
0.665
1662.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | White |
| Pitch | 0.087" (2.20mm) |
| Series | DF62W |
| Package | Bag |
| Features | Water Resistant |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Socket |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | DF62 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -35°C ~ 105°C |