DF63A-3EP-3.96C
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF63A-3EP-3.96C
Description:
CONN PLUG 3.96MM INLINE
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.156" (3.96mm)
Series EnerBee™ DF63
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Male Pin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DF63
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 3
Operating Temperature -55°C ~ 105°C