
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF63M-1P-3.96DSA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.35055
3.5055
100
0.27265
27.265
500
0.233738
116.869
1000
0.194778
194.778
5000
0.166953
834.765
10000
0.155819
1558.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | EnerBee™ DF63 |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC/DC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.394" (10.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF63 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |