
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF80-30S-0.5V(51)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 30POS 0.02 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
1.0583
10.583
25
1.0146
25.365
50
0.99313
49.6565
100
0.949905
94.9905
250
0.86355
215.8875
500
0.777195
388.5975
1000
0.69084
690.84
2500
0.626069
1565.1725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | DF80 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Center Strip Contact |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.020" (0.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50V |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.065" (1.65mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DF80 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
| Number of Positions | 30 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -35°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 1.97µin (0.050µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 1.97µin (0.050µm) |