DF9-11P-1V(69)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9-11P-1V(69)
Description:
CONN HDR 11POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series DF9
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Base Product Number DF9-11P
Number of Positions 11
Mated Stacking Heights 4.3mm