
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9-51S-1V(69)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 51POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.5479
25.479
25
2.41376
60.344
50
2.35752
117.876
100
2.24523
224.523
250
1.964562
491.1405
500
1.908436
954.218
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Series | DF9 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.130" (3.30mm) |
| Base Product Number | DF9-5 |
| Number of Positions | 51 |
| Mated Stacking Heights | 4.3mm |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |