DF9B-41P-1V(68)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9B-41P-1V(68)
Description:
CONN HDR 41POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series DF9
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Number of Positions 41
Mated Stacking Heights 4.3mm