DF9B-41S-1V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9B-41S-1V(20)
Description:
CONN RCPT 41POS SMD TIN
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series DF9
Package Tube
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Tin
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Number of Positions 41
Mated Stacking Heights 4.3mm