
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9B-51P-1V(69)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT 51POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.097
3.097
10
2.8101
28.101
25
2.66114
66.5285
50
2.5992
129.96
100
2.47551
247.551
250
2.166076
541.519
500
2.104174
1052.087
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Series | DF9 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle, Outer Shroud Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Height Above Board | 0.130" (3.30mm) |
| Base Product Number | DF9B |
| Number of Positions | 51 |
| Mated Stacking Heights | 4.3mm |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |