DF9MA-41P-1V(48)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF9MA-41P-1V(48)
Description:
CONN HEADER SMD 41POS 1MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF9M
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color -
Insulation Height 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 41
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Mated Stacking Heights 4.5mm