
Panasonic Electric Works
Product No:
DK1A-L2-6V-F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.861
9.861
10
9.2473
92.473
25
8.2194
205.485
50
7.80843
390.4215
100
7.39746
739.746
250
6.57552
1643.88
500
6.16455
3082.275
1000
5.75358
5753.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DK |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 6VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 180 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | DK1A |
| Must Operate Voltage | 4.2 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |