
Panasonic Electric Works
Product No:
DK1A1B-12V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.545
10.545
10
9.8857
98.857
25
8.78712
219.678
50
8.34765
417.3825
100
7.908275
790.8275
250
7.029544
1757.386
500
6.590188
3295.094
1000
6.150851
6150.851
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DK |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 16.7 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 720 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | DK1A |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 8 A |