
Panasonic Electric Works
Product No:
DK1A1B-L2-3V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 3V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.4165
12.4165
10
11.03995
110.3995
25
10.488
262.2
50
9.93586
496.793
100
9.383815
938.3815
250
8.555852
2138.963
500
8.003883
4001.9415
1000
7.589882
7589.882
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DK |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 66.7 mA |
| Coil Voltage | 3VDC |
| Contact Form | DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 45 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | DK1A |
| Must Operate Voltage | 2.1 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 8 A |