
Panasonic Electric Works
Product No:
DK1A1B-L2-5V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.065
12.065
10
10.72455
107.2455
25
10.18818
254.7045
50
9.652
482.6
100
9.115725
911.5725
250
8.31136
2077.84
450
7.775161
3498.82245
950
7.372998
7004.3481
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DK |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 40 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 125 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | DK1A |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 8 A |