
Panasonic Electric Works
Product No:
DK2A-L2-5V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.2765
11.2765
10
10.01965
100.1965
25
9.519
237.975
50
9.01778
450.889
100
8.516845
851.6845
250
7.765376
1941.344
500
7.264384
3632.192
1000
6.88864
6888.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | DK |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 40 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 8 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 125 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | DK2A |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 8 A |