
C&K
Product No:
DM24J72S205Q6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPST 3A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.2555
8.2555
10
7.42045
74.2045
25
7.07788
176.947
50
6.7735
338.675
100
6.507215
650.7215
250
6.164702
1541.1755
500
5.708056
2854.028
1000
5.441686
5441.686
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | DM |
| Circuit | DPST |
| Package | Bulk |
| Features | Positive Detent |
| Actuator Type | Concave (Curved) - Illuminated |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DM24J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 12.90mm |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |