
C&K
Product No:
DM54J72S205Q3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.2485
7.2485
10
6.5113
65.113
25
6.21072
155.268
50
5.94358
297.179
100
5.709785
570.9785
250
5.409262
1352.3155
500
5.00859
2504.295
1000
4.774852
4774.852
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | DM |
| Circuit | SPST |
| Package | Bulk |
| Features | Positive Detent |
| Actuator Type | Concave (Curved) - Illuminated |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DM54J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 12.90mm |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.1 VDC |