
C&K
Product No:
DM61J12S205HQ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.0465
8.0465
10
7.2333
72.333
25
6.89966
172.4915
50
6.60269
330.1345
100
6.34315
634.315
250
6.009282
1502.3205
500
5.56415
2782.075
1000
5.304477
5304.477
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | DM |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | O I |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | DM61J |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 10A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.20mm x 12.90mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |